Úvodní stránka > Aktuality > Armáda je pojistkou státu, řekl během POKOSU vojenský kaplan studentům středních škol v Ústeckém kraji

Armáda je pojistkou státu, řekl během POKOSU vojenský kaplan studentům středních škol v Ústeckém kraji

Dvě střední školy v Ústeckém kraji navštívili na začátku týdne zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a 31. radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce s projektem POKOS (Příprava občanů k obraně státu). Ukázky a trochu teorie si připravili pro přibližně 150 studentů 2. a 3. ročníků Střední školy diplomacie a veřejné správy z Mostu a pro stejný počet prváků děčínské Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní.

Kapitán Petr Šabaka, kaplan libereckých chemiků, ví, jak zaujmout mladé posluchače. Do své prezentace o smyslu armády je zapojil hned od začátku: „Některé požádám, aby si dělali zápisky, jiní hledali klíčová slova, další stříhali velký graf o rozložení společnosti. Tím jste všichni zataženi do hry, která je vlastně debatou. Chtěl bych, abyste si odnesli poznání, že armáda je takovou životní pojistkou státu,“ řekl kapitán Šabaka studentům.

Naši absolventi jsou teď na misi v Litvě

„Jsem opravdu pyšná na studenty, kteří maturovali na naší škole v oboru bezpečnostně právní činnost a jsou jako vojáci Armády České republiky nasazeni v zahraničních misích. Zrovna teď máme dva kluky v Litvě, jiní už byli v Afghánistánu i v Mali,“ sdělila ředitelka mostecké střední školy Vladimíra Ilievová.

Dodala, že si práce českých vojáků nesmírně váží. „Jsem hrdá, že se naše škola podílí na jejich přípravě,“ konstatovala Ilievová s tím, že i program POKOS některé studenty inspiroval do budoucna.

Dnešnímu brannému dni nazdar!

„Nazdar!“ Zahřmělo, sice až na třetí pokus, zato opravdu hromově, na školním hřišti děčínské průmyslovky z hrdel studentů prvních ročníků. „Během školního roku organizujeme jarní branné týdny, kdy studenti zdolají lezeckou stěnu, běhají v protichemických maskách po sportovním oválu, orientují se v topografii a v orientačním pochodu jsou nuceni používat buzolu a mapu,“ pochlubil se tělocvikář Tomáš Eibl.

Poznamenal, že se studenty už mají za sebou návštěvu Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem a pravidelně spolupracují s vojáky z libereckého pluku. „POKOS se přesně hodí do našeho branného týdne,“ doplnil Tomáš Eibl.

Autor: Eva Zítková, OK MO

Nahoru