Úvodní stránka > Aktuality > Dělostřelci nadšeným žákům předvedli, že je ani vidle v boji zblízka nijak nepřekvapí

Dělostřelci nadšeným žákům předvedli, že je ani vidle v boji zblízka nijak nepřekvapí

Zástupci odboru komunikace z Ministerstva obrany ČR zažili jednu z posledních návštěv v tomto školním roce v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) na třech školách v Plzeňském a Středočeském kraji. Společně s nimi vyrazili za žáky i vojáci ze 13. dělostřeleckého pluku.

 

Výtvarná soutěž našla své vítěze
Výtvarná soutěž našla své vítěze

 

Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR se v tomto školním roce zúčastnili jedné z posledních návštěv žáků s projektem POKOS (Příprava občanů k obraně státu). Společně s vojáky z 13. dělostřeleckého pluku Jince zavítali do třech škol v Plzeňském a Středočeském kraji.

Kdo je vrchním velitelem ozbrojených sil? Jaké máme krizové stavy? Co byste si sbalili s sebou do evakuačního zavazadla? To byly jen některé otázky, na které se žáků ptali zástupci odboru komunikace na všech školách. A protože děti se v problematice orientují, odpovídaly správně.

Žáci volali průzkumníky

Dělostřelců dorazilo do všech škol v Plzeňském a Středočeském kraji devatenáct. A brzy se ukázalo, proč byl vyslaný jeden z největších kontingentů ze všech útvarů Armády České republiky.

„Zkuste zavolat průzkum,“ popíchl žáky během přednášky nadpraporčík František Fryč. A ti nelenili. Zatímco si mysleli, že to byl jen pokus o to, aby dávali pozor, za nimi se začalo rojit šest průzkumáků, kteří byli do poslední chvíle schovaní. Podobné překvapení pak zažili žáci i podruhé, když se při ukázkách boje zblízka vojáci z Jinců nešetřili a nebáli se využít jako zbraň i vidle.

Chceme vojáky zpět

„Děti jsou nadšené a my také, doufáme, že až nám za tři roky odrostou ročníky, které zde byly, přijedete znovu,“ sdělila zástupkyně ředitelky 14. ZŠ Plzeň Petra Formanová. Podobné reakce zažili zástupci odboru komunikace a vojáci i na dalších dvou školách. Hlavně na ZŠ Hořovice byli dělostřelci srdečně vítáni, neboť na školu často vyráží v průběhu roku. „Moc jsem se těšil a doufám, že to bude super jako vždycky,“ svěřil se krátce před začátkem žák šesté třídy, který se pro tuto příležitost oblékl do maskáčů. A podle jeho reakcí a počtu získaných propagačních předmětů se jeho sen vyplnil.

V pátek pak skončil třídenní maraton POKOSU na 16. ZŠ Plzeň, která sídlí na Americké třídě.

 

Autor: Petr Toman

Nahoru