Home page > Aktuality > POKOS na Pardubicku zaujal jak páťáky, tak deváťáky

POKOS na Pardubicku zaujal jak páťáky, tak deváťáky

Po roce se Příprava občanů k obraně státu (POKOS) vrátila do Pardubického kraje, a to do dvou základních škol  - v Poličce a Cerekvici nad Loučnou. Akci, které se zúčastnilo téměř 400 žáků ve věku 11 – 15 let, připravilo Ministerstvo obrany společně s vojáky 14. pluku logistické podpory z Pardubic (14. plogp).

„Dopoledne s vojáky bylo super, nejvíce se nám líbilo, jak se dokáží ubránit, jen s tím co mají u sebe nebo jak se zachovat při chemickém napadení“, shodlo se několik kluků a holek, které zaujaly především dynamické ukázky. Ty byly zpestřením programu, v jehož průběhu se dospívající děti dozvěděly řadu důležitých informací o Armádě České republiky a o přípravě a nasazení profesionálních vojáků.  Obdobně jako na ostatních školách si děti vyzkoušely jak poskytnout první pomoc zraněnému člověku a kam zavolat na tísňovou linku. Lákadlem bylo i usednout na sedadlo řidiče vojenské tatry nebo dozvědět se od vojáků jejich osobní prožitky z mise v Afghánistánu.

„Bylo to skutečně moc krásné a byla jsem mile překvapená. Program zaujal jak páťáčky a stejně tak ho hltali i deváťáci. Jako učitelka si cením především přístupu, kdy výuka byla podána zábavnou formou a přitom byla velmi naučná a na opravdu vysoké úrovni. Třeba na chemické přípravě nám pan četař Kotaška dobře vysvětlil, jak se chránit při chemickém napadení. Hned zítra mám v plánu vyzkoušet si s dětmi šátek namočený v sodě,“ zhodnotila POKOS učitelka 5. třídy Ludmila Tupcová ze Základní školy v Cerekvici nad Loučnou.

Během obou dní byly vyhodnoceny v rámci výtvarné soutěže nejhezčí obrázky menších dětí z prvního stupně na téma „Armáda“. Výherci byli náležitě odměněni cenami přímo od samotných vojáků. Ti nakonec i mladším žákům předvedli část programu, za což byli obdarováni krásnými obrázky.

Autor: kpt. Lucie Masaříková

Nahoru