Úvodní stránka > Aktuality > POKOS se prezentoval na Mistrovství ČR ve všestrannosti

POKOS se prezentoval na Mistrovství ČR ve všestrannosti

Pod záštitou ministra obrany Martina Stropnického se na dostihovém závodišti Pardubice konalo od čtvrtka 20. do neděle 23. července Mistrovství České republiky ve všestrannosti. Koně a jezdci museli prokázat všestranné nadání a to v drezurní zkoušce, v parkuru a tzv. terénní zkoušce, ve které museli v daném čase zvládnout trať plnou překážek.

enerálním partnerem této vrcholné sportovní akce bylo Ministerstvo obrany. Odbor komunikace v neděli 23. července prezentoval projekt POKOS. Pro návštěvníky bylo připraveno stanoviště s výstavou, soutěžemi a hrami tematicky zaměřenými právě na přípravu občanů k obraně státu, tedy POKOS.

Jezdecká disciplína military

Jezdecká soutěž military, jak název napovídá, vznikla původně jako testování koní pro potřeby vojska, na sportovní soutěž se přeměnila až postupem času na přelomu 19. a 20. století ve Francii. Jezdecké závody mají ale velkou tradici i v České republice. Od roku 1923 se jezdí i s mezinárodní účastí. V současnosti je military jedním z neatraktivnějších jezdeckých sportů, dokonce je sportem olympijským. Letošní národní mistrovství na závodišti v Pardubicích se jelo ve všech kategoriích včetně pony, tj. v sedmi kategoriích jednotlivců a jedné soutěži družstev.

Celé mistrovství se neslo v duchu vysoké sportovní a společenské úrovně. „Soutěž military je tak obtížná proto, že jezdci a koně prokazují své všestranné nadání a musí být dokonale sehraní. Disciplíny vychází z dovedností, které museli v minulosti zvládat armádní koně,“ shrnul v krátkosti smysl soutěže Michal Abrhám z odboru komunikace Ministerstva obrany. „Soutěž proběhla pod záštitou ministra obrany v roce 2017 již podruhé, letos ji resort navíc rozšířil i o účast projektu POKOS,“ dodal Michal Abrhám.

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Nahoru