Úvodní stránka > Aktuality > Za českou armádou na pražskou Letenskou pláň dorazily tisíce lidí

Za českou armádou na pražskou Letenskou pláň dorazily tisíce lidí

Téměř tři stovky vojáků a přes padesát kusů techniky dorazily dnes na pražskou Letenskou pláň, kde se konal „Den s armádou Praha 2017“. Byla zde k vidění historická i současná technika české armády a návštěvníky čekaly dynamické ukázky pozemních i vzdušných sil. Na akci dorazili také ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, kteří společně pokřtili knihu Osudy odvážných, která je sbírkou medailonků hrdinů 2. světové války.

 

Vrtulníky Mi-24 (vlevo) a W3A Sokol míří na Letenskou pláň
Vrtulníky Mi-24 (vlevo) a W3A Sokol míří na Letenskou pláň

V letošním roce uplynulo sto let od prvního zformování českých i československých vojáků ve svých národních jednotkách v novodobé historii. Proto armáda představila ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha široký průřez technikou, která v uplynulých sto letech naše vojáky provázela, provází a bude provázet i v nadcházejících letech. Návštěvníci mohli vidět unikátní historické exponáty, ale i nejmodernější techniku naší armády.

Bojové umění zblízka, výcvik služebních psů i vojenský guláš

„Jsem rád, že pražská Letná dnes zažila naprosto unikátní věc. Armáda tu představila svojí techniku, a to jak historickou, tak i tu nejnovější, která se do naší armády právě zavádí,“ říká ministr obrany Martin Stropnický a dodává, že kromě techniky tu naši vojáci předvedli i dynamické ukázky, ať už to bylo bojové umění, výcvik služebních psů. Proběhla tu exhibice jednotek Čestné stráže AČR  i Hradní stráže, ale návštěvníci mohli ochutnat i pravý vojenský guláš. „Jsem rád, že tu dnes mohli lidé vidět armádu opravdu zblízka, mohli s vojáky mluvit a mohli vidět na vlastní oči i jejich techniku, která hned tak k vidění není,“ dodal závěrem ministr.

Jeho slova doplnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. „Jsem rád, že se naše armáda vrátila na chvilku do Prahy, aby mohla představit jejím obyvatelům i návštěvníkům svoji techniku, a že do dvou let tu bude technika ještě modernější, která je už nyní v akvizičním procesu. Je tu k vidění například vyprošťovací vozidlo, které je v současné době ve vševojskových zkouškách a následně bude zavedeno k jednotkám pozemních sil. Je to vozidlo, které armádě chybí v sestavách bojových úkolových uskupeních a bude pro ni velkým přínosem.“

POKOS, Aktivní záloha i výstava Ten druhý život

„Armáda tu dnes představila to nejlepší, co ve své výstroji a výzbroji má, a myslím, že si přišli na své všichni, a to nejen ti, kteří se o armádu zajímají,“ konstatuje organizátorka akce brigádní generálka Lenka Šmerdová. „Pražanům se tu také představila charitativní výstava Ten druhý život a svůj stánek tu má i projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS), ale jsou tu i stánky aktivní zálohy a rekrutačního střediska, kde mohou zájemci o vstup do armády i do aktivní zálohy dostat vyčerpávající informace.“

Při závěrečném seskoku výsadkářů, bohužel, došlo k nehodě. Jeden z výsadkářů dopadl mezi diváky a dva z nich zranil. Zraněným byla poskytnuta první pomoc na místě a poté byli převezeni k dalším vyšetřením do nemocnice. Nehoda se vyšetřuje.

Autor: Jana Deckerová

Nahoru