Home page > Aktuality > #PoznejPOKOS - 7. díl

#PoznejPOKOS - 7. díl

V minulém týdnu jsme se v rámci projektu #PoznejPOKOS věnovali ozbrojeným silám. Ptali jsme se vás, jaké síly tvoří Armádu ČR. Správně jste ve svých komentářích uváděli, že Armádu ČR tvoří pozemní síly, vzdušné síly, speciální síly, kybernetické síly a teritoriální síly. Teď si je společně představíme.

Pozemní síly - hlavním úkolem je příprava sil a prostředků k zajištění obrany České republiky, vedení obranné a útočné bojové činnosti, ochrana důležitých objektů a prostorů. Pozemní síly plní mezinárodní závazky, úkoly ve prospěch IZS a Policie ČR. Tvoří je bojové síly (4. brigáda rychlého nasazení Žatec, 7. mechanizovaná brigáda Hranice a 43. výsadkový pluk Chrudim), síly bojové podpory (13. dělostřelecký pluk Jince, 15. ženijní pluk Bechyně a 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava) a síly bojového zabezpečení (14. pluk logistické podpory Pardubice).

Vzdušné síly – jsou určeny k obraně vzdušného prostoru, k vybojování vzdušné nadvlády, přímé bojové podpoře pozemních sil, průzkumu a zajištění vzdušné přepravy a zásobování vojsk. V míru vzdušné síly zabezpečují leteckou záchrannou službu ze stanoviště Plzeň – Líně, lety ve prospěch Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a přepravu ústavních a vládních činitelů. Také jsou součástí IZS pro pomoc při katastrofách a živelních pohromách, podílí se na ochraně vzdušného prostoru spojenců, mezinárodních operacích a spojeneckých cvičení (NATO). Vzdušné síly tvoří bojové jednotky (21. základna taktického letectva Čáslav a 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou), jednotky bojové podpory (24. základna dopravního letectva Praha, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice a 26. pluk velení, řízení a průzkumu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav) a jednotky bojového zabezpečení (Správa letiště Pardubice).

Speciální síly provádí celé spektrum speciálních operací: speciální průzkum, ofenzivní činnost, podporu a vliv ve všech geografických a klimatických podmínkách. Součástí speciálních sil je Ředitelství speciálních sil, 601. skupina speciálních sil a Centrum podpory speciálních sil.

Kybernetické síly a informační operace – monitorují, plánují a řídí operace v kybernetickém prostoru (ve virtuálním počítačovém světě) a v informačním prostředí, včetně podpory strategické komunikace Armády ČR.

Teritoriální síly zabezpečují obranu a ochranu teritoria, plánují, řídí a provádí výcvik aktivní zálohy a střeží objekty důležité pro obranu státu.

Chcete se zapojit do soutěže o armádní odměny? Napište nám do komentářů, do jakých hodnostních sborů se řadí vojáci z povolání.

Nahoru