Home page > Aktuality > #PoznejPOKOS - 8. díl

#PoznejPOKOS - 8. díl

V posledním díle seriálu #PoznejPOKOS se dozvíte, jaké uniformy a barety nosí vojáci Armády České republiky, do jakých hodnostních sborů se řadí a že i ženy mají v armádě své místo.

UNIFORMA

K vojákům neodmyslitelně patří vojenský stejnokroj neboli uniforma. Voják je povinen nosit při výkonu služby vojenskou uniformu, která charakterizuje jeho příslušnost k ozbrojeným silám, včetně druhu vojsk a vojenské hodnosti. Rozlišujeme několik druhů vojenských uniforem. Zelená uniforma charakterizuje pozemní síly, modrá je určená pro vzdušné síly. Vojáci využívají podle charakteru činnosti uniformy služební, vycházkové, maskovací nebo reprezentační. Uniformy jsou také uzpůsobeny rozdílným klimatickým podmínkám (tropické teploty na zahraničních operacích či velké mrazy) nebo se barevně liší podle místa nasazení (pouštní prostředí, lesy, tropické oblasti).

BARET

Armáda používá šest barev baretů k rozlišení jednotlivých vojenských jednotek. Červené barety nosí výsadkáři a speciální síly, světlezelené barety mají pozemní jednotky, vzdušné síly využívají modré barety, černé barety má Vojenská policie, tmavě zelené barety používá průzkumné vojsko a logistické jednotky mají barety šedé. V mírových a pozorovatelských misích OSN vojáci používají světle modré barety.

VOJENSKÁ HODNOST

Postavení a pravomoc vojáka v armádě definuje jeho vojenská hodnost. Vojáci se podle hodností člení do šesti hodnostních sborů: mužstvo (vojín, svobodník), poddůstojníci (desátník, četař, rotný), praporčíci (rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík, štábní praporčík), nižší důstojníci (poručík, nadporučík, kapitán), vyšší důstojníci (major, podplukovník, plukovník), generálové (brigádní generál, generálmajor, generálporučík, armádní generál).

ŽENY V ARMÁDĚ

V současné době je v armádě 13% žen. Ženy v uniformě zastávají funkce od logističek přes zdravotnice až po pilotky. České vojákyně se rovněž účastní náročných misí a operací v  zahraničí. V  roce  2017 byla prezidentem republiky do generálské hodnosti poprvé v historii České republiky jmenována žena.

Chcete se zapojit do soutěže o armádní odměny? Napište nám do komentářů, co je to branná povinnost a my ve středu 7. července vylosujeme tři výherce.

Nahoru